By CBSLA Staff

HOLLYWOOD (CBSLA) – Here is a complete list of winners from the afternoon Premiere Ceremony of the 63rd annual Grammy Awards. The balance of the awards, including top honors of record, song, and album of the year, will be presented during the main telecast beginning at 5 p.m.

Best Pop Duo/Group Performance

READ MORE: Man Fatally Shot In Officer-Involved Shooting In San Fernando

“Rain On Me,” Lady Gaga with Ariana Grande

Best Traditional Pop Vocal Album

“American Standard,” James Taylor

Best Dance/Electronic Album

“Bubba,” Kaytranada

Best Rock Performance

“Shameika,” Fiona Apple

Best Rock Album

“The New Abnormal,” The Strokes

Best Rock Song

“Stay High,” Brittany Howard, Songwriter (Brittany Howard)

Best Progressive R&B Album

“It Is What It Is,” Thundercat

Best R&B Album

“Bigger Love,” John Legend

Best Traditional R&B Performance

“Anything For You,” Ledisi

Best R&B Song

“Better Than I Imagined,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, Songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)

Best Rap Performance

“Savage,” Megan Thee Stallion Featuring Beyonce

Best Rap Album

“King’s Disease,” Nas

Best Country Song

“Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, songwriters (The Highwomen)

Best Country Solo Performance

“When My Amy Prays,” Vince Gill

Best Country Duo/Group Performance

“10,000 Hours,” Dan + Shay & Justin Bieber

Best Alternative Music Album

“Fetch The Bolt Cutters,” Fiona Apple

Best Jazz Vocal Album:

“Secrets Are The Best Stories,” Kurt Elling Featuring Danilo Perez

Best Improvised Jazz Solo

“All Blues,” Chick Corea, Soloist Track From: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)

Best Jazz Instrumental Album

“Trilogy 2,” Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade

Best Large Jazz Ensemble Album

“Data Lords,” Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album

“Four Questions,” Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

Best Latin Rock or Alternative Album

“La Conquista Del Espacio,” Fito Paez

Best Regional Mexican Music Album

“Un Canto Por Mexico, Vol. 1,” Natalia Lafourcade

Best Tropical Latin Album

“40,” Grupo Niche

Best Americana Album

“World On The Ground,” Sarah Jarosz

Best American Roots Performance

“I Remember Everything,” John Prine

Best American Roots Song

“I Remember Everything,” Pat McLaughlin & John Prine, Songwriters (John Prine)

Best Regional Roots Music Album

“Atmosphere,” New Orleans Nightcrawlers

Best Folk Album

“All the Good Times,” Gillian Welch & David Rawling

Best Bluegrass Album

“Home,” Billy Strings

Best Traditional Blues Album

“Rawer Than Raw,” Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album

“Have You Lost Your Mind Yet?,” Fantastic Negrito

Best Global Music Album

“Twice As Tall,” Burna Boy

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

“Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, And The Richest, Most Destructive Industry On Earth,” Rachel Maddow

Best Music Film

“Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice,” Linda Ronstadt

Best Comedy Album

“Black Mitzvah,” Tiffany Haddish

READ MORE: Man Fatally Shot In Rowland Heights

Best Dance Recording

“10%,” Kaytranada Featuring Kali Uchis, Kaytranada, producer; Neal H. Pogue, mixer

Best Gospel Performance/Song

“Movin’ On,” Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb Mcreynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, Songwriters

Best Gospel Album

“Gospel According To PJ,” PJ Morton

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“There Was Jesus,” Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, Songwriters

Best Contemporary Christian Music Album

“Jesus Is King,” Kanye West

Best Roots Gospel Album

“Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album),” Fisk Jubilee Singers

Best Reggae Album

“Got To Be Tough,” Toots & The Maytals

Best Contemporary Instrumental Album

“Live At The Royal Albert Hall,” Snarky Puppy

Best Metal Performance

“Bum-Rush,” Body Count

Best New Age Album

“More Guitar Stories,” Jim “Kimo” West

Best Children’s Music Album

“All The Ladies,” Joanie Leeds

Best Musical Theater Album

“Jagged Little Pill,” Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, Principal Soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, Producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, Lyricists) (Original Broadway Cast)

Best Song Written For Visual Media

“No Time To Die” (From “No Time To Die”), Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, Songwriters (Billie Eilish)

Best Compilation Soundtrack For A Visual Media

“Jojo Rabbit” (Various Artists)

Best Score Soundtrack For A Visual Media

“Joker,” Hildur Guonadottir, Composer

Best Music Video

“Brown Skin Girl,” Beyonce, Blue Ivy & WizKid; Beyonce Knowles- Carter & Jenn Nkiru, Video Directors; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, Video Producers

Best Instrumental Composition

“Sputnik,” Maria Schneider, Composer (Maria Schneider)

Best Arrangement, Instrumental Or A Cappella

“Donna Lee,” John Beasley, Arranger (John Beasley)

Best Arrangement, Instrumental And Vocals

“He Won’t Hold You,” Jacob Collier, Arranger (Jacob Collier Featuring Rapsody)

Best Recording Packaging

“Vols. 11 & 12,” Doug Cunningham & Jason Noto, Art Directors (Desert Sessions)

Best Boxed or Special Limited Edition Package

“Ode To Joy,” Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, Art Directors (Wilco)

Best Album Notes

“Dead Man’s Pop,” Bob Mehr, Album Notes Writer (The Replacements)

Best Historical Album

“It’s Such A Good Feeling: The Best Of Mister Rogers,” Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, Compilation Producers; Michael Graves, Mastering Engineer (Mister Rogers)

Best Engineered Album, Non-Classical

“Hyperspace,” Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, Engineers; Randy Merrill, Mastering Engineer (Beck)

Producer of the Year, Non-Classical

Andrew Watt

Best Remixed Recording

“Roses (IMANBEK Remix),” Imanbek Zeikenov, Remixer (SAINt Jhn)

Best Engineered Album, Classical

“Shostakovich: Symphony No. 13, `Babi Yar’

Producer of the Year, Classical

David Frost

Best Opera Recording

“Gershwin: Porgy And Bess,” David Robertson, Conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, Producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Orchestral Performance

“Ives: Complete Symphonies,” Gustavo Dudamel, Conductor (Los Angeles Philharmonic)

Best Choral Performance

“Danielpour: The Passion Of Yeshua,” Joann Falletta, Conductor; James K. Bass & Adam Luebke, Chorus Masters (James K. Bass, J’nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Contemporary Voices,” Pacifica Quartet

Best Classical Instrumental Solo

“Theofanidis: Concerto For Viola And Chamber Orchestra,” Richard O’Neill; David Alan Miller, Conductor (Albany Symphony)

Best Classical Solo Album Vocal

“Smyth: The Prison,” Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, Conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

Best Classical Compendium

“Thomas, M.T.: From The Diary Of Anne Frank & Meditations On Rilke,” Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, Conductor; Jack Vad, Producer

Best Contemporary Classical Composition

“Rouse: Symphony No. 5,” Christopher Rouse, Composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

MORE NEWS: LAUSD Begins Phased-In Reopening Starting This Week

(© Copyright 2020 CBS Broadcasting Inc. All Rights Reserved. City News Service contributed to this report.)